Rendez-vous s graševinom u Belju okupio hrvatske i francuske vinare

19. listopad 2015.

Devet hrvatskih vinarija predstavilo se gostima iz Francuske, koji su kušali i Baranjski kulen te obišli Kopački rit, Karanac, vinograde, vinariju i podrume Belja

Hrvatski vinari mogu još puno naučiti od kolega iz Francuske kao vodeće vinske velesile, ali hrvatsko vinarstvo razvija se u dobrom smjeru, posebno kada je riječ o graševini kao najvažnijoj kontinentalnoj sorti. Zaključeno je to na hrvatsko-francuskom vinskom susretu pod nazivom „Rendezvous s graševinom“ koji je održan ovog vikenda u vinariji Vina Belje na Banovom Brdu u Baranji.

Gostima iz Francuske, među kojima su bili vinari, profesionalni kušači, prodajni predstavnici i novinari, predstavilo se devet hrvatskih vinarija: Krauthaker, PP Orahovica, Feravino, Iločki podrumi, Buhač, Antunović, Kalazić, Pinkert i Belje. Francuski stručnjaci sa svoje su strane predstavili vlastita vina, kao i iskustva u promociji vina i vinskom turizmu, ne samo hrvatskim vinarima, nego i sommelierima, turističkim i ugostiteljskim djelatnicima te novinarima iz cijele regije.

Francuska svakako ima puno više iskustva u promociji vina i vinskog turizma nego Hrvatska, pa smo na ovom susretu mogli puno naučiti. S druge strane, i mi imamo što pokazati, a drago nam je da su francuske kolege visoko ocijenili dosadašnje napore i uspjehe hrvatskog vinarstva. Na tržištu smo konkurencija, ali to ne znači da ne možemo i dobro surađivati, istaknuli su redom vinari, članovi Udruge Graševina Croatica. Barbara Bačić, jedna od gošći koja se u Francuskoj bavi promocijom i prodajom autentičnih vinskih sorti iz srednje i istočne Europe i Ljiljana Vajda-Mlinaček, izvršna direktorica sektora marketinga i turizma u Belju i članica odbora za marketing udruge Graševina Croatica, najavile su kreiranje zajedničke turističke vinske ture graševine kroz cijelu Slavoniju i Baranju koje će se ponuditi gostima iz Francuske. Uz najbolje hrvatske graševine, gosti iz Francuske mogli su kušati i Baranjski kulen koji je nedavno dobio EU oznaku zaštićenog geografskog podrijetla. Obišli su i vinograde, vinariju i podrum Belja, poslovni kompleks Mitrovac te najvažnija odredišta rastućeg baranjskog turizma: Kopački rit i hrvatsku ruralnu destinaciju godine Karanac.

Hrvatsko-francuski vinski susret organizirala je Udruga Graševina Croatica zajedno s turističkim zajednicama Osječko-baranjske i Požeško-slavonske županije, a održan je u okviru Rendez-vous festivala Francuske u Hrvatskoj.

Vezane vijesti

Arhiva vijesti